درمان سیاهی، تیرگی و گودی زیر و دور چشم

cream-Dorecheshm

سیاهی، گودی و چروک دور چشم به راحتی در صورت فرد قابل تشخیص است ، این حالت ممکن است بر اثر استرس ، خستگی ، عوامل ارثی ، بالا رفتن سن و بسیاری عوامل دیگر به وجود بیاید. گودی و سیاهی دور چشم عموما در افرادی با سن بالاتر به وجود می آید چرا که با بالا رفتن سن پوست شخص خاصیت ارتجاعی خود را رفته رفته از دست می دهد. از آن جایی که پوست اطراف چشم بیشتر از دیگر نقاط صورت در معرض فشار قرار دارد، مشکل سیاهی زیر چشم و  دور چشم جزء اولین مشکلاتی است که برای شخص به وجود می آید. برای درمان سیاهی و گودی زیر چشم روش های مختلفی وجود دارد که اکثرا نیازی به انجام جراحی ندارند. اغلب این روش های رفع سیاهی زیر چشم ساده و غیر تهاجمی هستند.

سیاهی و گودی زیر و دور چشم، یک مشکل رایج در بین زنان و مردان است. برای رفع این مشکل در کلینیک دکتر مهدوی نیا گزینه های زیادی وجود دارد. اغلب برای رفع گودی زیر چشم می توان از ژل یا حتی به شیوه بهتر از سلول های چربی خود بدن استفاده کرد. در ضمن برای از بین بردن سیاهی و تیرگی زیر و دور چشم از لیزر و لایه برداری استفاده میشود.

علت ها و دلایل

وجود سیاهی و کبودی زیر چشم می تواند بر اثر عوامل مختلفی به وجود بیاید. این حالت ممکن است بر اثر عوامل ارثی که مربوط به ساختار استخوان بندی صورت و همچنین رنگدانه های پوست می شوند ، به وجود بیاید. ساختار استخوان بندی صورت بعضی از افراد به صورتی است که موجب می شود چشم ها فرو رفته به نظر برسد و زیر چشم ها نیز گود بیافتد. همچنین رگ های خونی زیر چشم در افرادی که پوست شفافی دارند بیشتر از روی پوست نمایان هستند که موجب سیاهی زیر چشم می شود.

در اکثر افراد دلیل سیاهی و تیرگی دور چشم قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و در نتیجه تولید ملانین در پوست زیر چشم می باشد.

بسیاری از بیماری ها نیز می تواند به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر سیاهی و تیرگی زیر چشم اثر بگذارد : ابتلا به آلرژی یا آسم می تواند باعث پف زیر چشم و خارش پوست اطراف چشم شود که خاراندن آن موجب تیرگی دور چشم می شود. مصرف هر گونه دارویی که موجب گشاد شدن رگ های خونی می شود ، می تواند با گشاد کردن و انبساط رگ های خونی زیر چشم موجب سیاهی زیر چشم شود. وجود سیاهی و تیرگی دور چشم گاها می تواند نشان دهنده مشکلات گردش خون ، اختلالات کلیوی یا کبدی باشد .

مشکلات تغذیه ای ، خصوصا کمبود ویتامین کا و عدم خوردن آب به اندازه کافی نیز می تواند  علت کبودی زیر چشم و گودی زیر چشم باشد . استرس ، خستگی و بالا رفتن سن نیز از دیگر عوامل موثر بر این حالت هستند. جهت رفع سیاهی دور چشم باید توجه داشت ، ممکن است تنها یکی از عوامل گفته شده در بالا علت اصلی وجود سیاهی و گودی دور چشم در شما باشد و وجود برخی از سایر عوامل گفته شده به سیاهی و تیرگی دور چشم شما شدت بیشتری بدهد.

در مواردی که سیاهی دور چشم ناشی از استرس و خستگی است ، استراحت کردن و تغذیه مناسب می تواند در رفع سیاهی دور چشم موثر باشد. اما در مواردی که سیاهی دور چشم بر اثر بالا رفتن سن یا دیگر عوامل گفته شده می باشد نیاز به انجام درمان کبودی زیر چشم  ویژه توسط یک متخصص پوست و زیبایی دارد.

راه ها و روش های درمان

روش های درمانی متعددی برای درمان سیاهی دور چشم ها وجود دارد. بسیاری از کرم های مخصوص دور چشم موجود هستند که برای رفع تیرگی دور چشم طراحی شده اند. ماده اصلی این کرم رفع سیاهی زیر چشم اکثرا عصاره بابونه و ویتامین E است.

استفاده از لیزر لایه برداری پوست و IPL نیز روش های درمانی خوبی برای سیاهی و گودی زیر چشم هستند و می توانند تیرگی زیر چشم که ناشی از رگ ها و مویرگ های زیر چشم می باشد را از بین ببرند.

استفاده از روش پیلینگ شیمیایی نیز روش موثر دیگری برای جوانسازی پوست دور چشم و درمان گودی زیر چشم و رفع سیاهی دور چشم است. در این روش لایه پوست آسیب دیده در دور چشم برداشته می شود و جای آن را یک لایه جدید پوستی که سالم و شاداب است میگیرد و بدین ترتیب درمان سیاهی دور چشم انجام میپذیرد .

همچنین با استفاده از روش های تزریق ژل و چربی می توان کلاژن یا چربی خود شخص را به زیر چشم تزریق کرد تا ظاهر گود رفته و تیرگی زیر چشم ها از بین برود .

پیشگیری

بسیاری از افراد می توانند از علت گودی زیر چشم خود پیشگیری کنند. بهترین روش برای این کار مرطوب کردن پوست دور چشم با کرم مخصوص ضد آفتاب ، داشتن تغذیه مناسب و متعادل همراه با آهن و ویتامین K بالا ، نوشیدن مقدار زیادی آب به طور روزانه و خوابیدن به اندازه کافی است.

برای بسیاری از افراد جوان به کار گرفتن این روش ها می تواند از به وجود آمدن سیاهی و تیرگی دور چشم جلوگیری و به رفع تیرگی دور چشم بپردازند . هرچند با بالا رفتن سن ، پوست کمتر قادر است که پس وارد شدن عوامل مانند استرس ، خستگی و عوامل محیطی ( مانند تابش آفتاب) خودش را ( حتی با تغذیه مناسب ، استراحت و استفاده از کرم های مخصوص) بازسازی کند. به همین دلیل افرادی با سن بالاتر که مشکل سیاهی و تیرگی دور چشم را دارند ، لازم است برای انجام درمان سیاهی زیر چشم مناسب به متخصص پوست و زیبایی مراجعه کنند.