نکات مهم برای داشتن مو های شاداب: نحوه شانه زدن، شستن مو و تغذیه

یلبل

برقرار کردن تعادل در تلاش برای مراقبت از موهای خود و همه کارهایی که به صورت روزمره باید انجام دهید، همچنین مراقبت از دوستان و خانواده خود،می‌تواند مشکل باشد. همه ما می‌خواهیم موهایی زیبا داشته باشیم اما متأسفانه به دست آوردن موهایی درخشان و سالم بدون کمی تلاش میسر نخواهد شد.

هرچند، لازم نیست که همه وقت یا هزینه‌ی خود را صرف نگهداری و مراقبت از موهای خود بکنید. در واقع، تنها کاری که باید انجام دهید این است که مدت زمان کوتاهی را برای انجام دادن روش‌های ساده و روزانه‌ی مراقبت از موهای خود قرار دهید. این کار آسان است!

مراقبت‌های روزانه برای داشتن موهای سالم 


شانه زدن مو

ممکن است شانه زدن موها یک کار بدیهی به نظر برسد، اما شاید آنچه که شما نمی‌دانید این است که شانه زدن باعث می‌شود که گره خوردگی موهای شما برطرف شود و چربی‌های طبیعی در سراسر مو منتشر شوند. این کار باعث رشد سالم و درخشش مو می‌شود.

موی خود را بشویید

این که هر چند وقت یک بار موهای خود را شستشو می‌دهید، بستگی به نوع مو و بافت آن دارد. به اینکه چگونه موهایتان به مواد شستشودهنده و مراقبت از مو واکنش نشان می‌دهد، توجه کنید، بهترین کار را برای موهای خود انجام دهید و برنامه‌ای را برای مراقبت از موهای خود ترتیب دهید. برای مثال:

 • موهای شما زبر / خشک است و اغلب شکننده به نظر می‌رسد - به این معنی است که شما فقط باید موهای خود را هر دو یا سه روز یک بار شستشو دهید.
 • موهای شما ظریف / چرب است و یک روز بعد از شستشو آن چرب حس می‌کنید، این بدان معنی است که شما باید آن را روزانه شستشو دهید.
 • موهای شما نرمال است و پس از یک روز شستشو بیش از حد چرب نیست - به این معنی است که شما می‌توانید یک روز در میان موهای خود را شستشو دهید.

نکات مربوط به شامپو کردن

 • با حرکات کوچک و دایره‌ای موهای خود را با شامپو شستشو دهید. فراموش نکنید که مناطق تجمع آلودگی مانند پشت گردن خود را نیز شستشو دهید.
 • ماساژ پوست سر باعث افزایش جریان خون و در نتیجه رشد و تقویت چربی‌های طبیعی مو می‌شود (ایجاد موهای براق).
 • موهای زبر / خشک خود را با شامپوهای آبرسان بشویید.
 • موهای ظریف و چرب را با یک شامپوی شفاف (شامپویی که به نظر کرم مانند نیست) بشویید.
 • برای شستن موهای نرمال می‌توانید از هر نوع شامپویی استفاده نمایید - فقط به یاد داشته باشید همیشه از محصولات با کیفیت و خوب برای رسیدن به بهترین نتایج استفاده کنید.

نکات مربوط به حالت دهنده‌های مو

 • همانند لوسیون بدن، حالت دهنده‌های مو موجب مرطوب شدن موهای شما می‌شوند و طره‌های مو را هیدراته و قابل حالت دهندگی می‌کنند.
 • برای استفاده از حالت دهنده‌ی مو از دستان خود و یک شانه‌ی پهن دندانه داراستفاده کنید.
 • اگر موهای خشک و زبر دارید، یک حالت دهنده آبرسان را امتحان کنید و از ریشه‌ها تا انتهای موهای خود آن را استفاده نمایید.
 • برای موهای ظریف / چرب از یک نرم کننده بسیار سبک استفاده کنید و آن را در ریشه  موهای خود استفاده نکنید (حالت دهنده را به طور یکنواخت از اواسط طول مو تا انتها اعمال کنید).
 • برای موی نرمال شما می‌توانید از هر نوع حالت دهنده‌ای از قسمت ریشه‌ها تا انتهای مو استفاده کنید.

استفاده از محصولات آرایشی مو

اگر شما آرایشگر هستید و نیاز به استفاده از محصولات مو مانند اسپری‌های ثابت کننده مو، واکس برای نگه داشتن و براق کردن مو یا سرم برای براق کردن و جلوگیری از پراکندگی مو دارید، پس از این محصولات بیش از حد استفاده نکنید! شما می‌توانید موها را سبک‌تر کرده و حجم آن را کاهش دهید یا موجب چرب شدن و شلوغ به نظر رسیدن آن‌ها شوید. معمولاً هر چه کمتر از این محصولات استفاده کنید، نتیجه بهتری خواهید گرفت.

همچنین فراموش نکنید که از موهایتان محافظت کنید. اگر موهایتان را صاف کرده‌اید یا با سشوار خشک می‌کنید، بسیار مهم است که موهای خود را با محصولات مخصوص در برابر حرارت محافظت کنید و موهای خود را هر چندروز یک بار از استرس استفاده از ابزار مو و لوازم آرایشی دور نگه دارید.

مدل دادن به موها

هرکسی موهای خود را با مدلی متفاوت درست می‌کند، به طوری که ممکن است برای کار حرفه‌ای به نظر آید یا ظاهری معمولی و راحت داشته باشند. مدل دادن به موها کاری روزانه است و باید تا حد امکان این کار را با ملایمت انجام داد.

موهای خود را مجدداً در شب شانه کنید

شانه زدن موها در شب به شما کمک خواهد کرد تا هر گره‌ای را که در طول روز در موها ایجاد شده‌اند باز کنید.

محافظت از مو در شب

محافظت از موها با بستن آن‌ها به شکل یک دم اسبی ساده یا بافتن آن‌ها از در هم تنیدگی و گره خوردن آن‌ها در حین خواب جلوگیری خواهد کرد. هم اکنون تمام نکات مراقبتی از موها را با رعایت موارد ساده روزانه می دانید. رعایت این نکات سخت نیستند و هزینه‌ی زیادی در بر نخواهند داشت و مهم‌تراز همه اینکه موهای شما را در بهترین حالت ممکن نگه خواهند داشت.

کوتاه کردن موها به طور منظم

همه کارشناسان معتقدند که اجتناب از سالن‌های آرایشی بر رشد موی شما مؤثر است. انتهای موها خشک و تقسیم می‌شوند، بنابراین طول موهای شما اندازه‌ی مناسبی پیدا نخواهند کرد. کوتاه کردن مو موجب می‌شود تا انتهای تقسیم شده یا شکسته شده‌ی موها از بین بروند. همچنین کوتاه کردن موها هر ۶ تا ۸ هفته یک بار توصیه می‌گردد.

تغذیه سالم و استفاده از میزان زیاد پروتئین

پروتئین ساختار مو را تشکیل می‌دهد، زیرا مو در واقع یک پروتئین کراتینیزه شده است. مو به‌عنوان یک بافت غیر ضروری محسوب می‌شود، بنابراین بدن پروتئین را ابتدا به فولیکول‌های مو نمی‌فرستد- و آن را برای اندام‌های ضروری مانند قلب و کبد استفاده می‌کند - اما اگر شما به اندازه کافی غذا بخورید، بدن قادر خواهد بود پروتئین را در هر جا که مورد نیاز است توزیع کند. یکی دیگر از مواد مغذی که شما نیاز دارید آهن است. آهن  منبع انرژی برای مو است و یک ماده معدنی محسوب می‌گردد که مو به آن نیاز دارد. در واقع کمبود آهن با الگوی ریزش موی زنانه مرتبط است. نگران نباشید اگر شما گیاهخوار هستید، می‌توانید پروتئین را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

اجتناب از ابزارهای داغ - یا محافظت از موها در برابر حرارت

اگر شما عادت دارید که هر روز موهای خود را خشک کنید، باید هوشیار باشید: برای مدت زمان طولانی با بالاترین درجه موی خود را سشوار نکشید. درجه سشوار را در پایین حد و با سرعت پایین استفاده کنید. اگرچه ممکن است در این حالت خشک کردن موها کمی زمان ببرد اما کمی مراقبت بیشتر و صرف وقت بهتر خواهد بود.

محصولات را بر اساس شرایط آب و هوا عوض کنید

"مقاومت" به محصولات مراقبت از مو همیشه یک مشکل است، استفاده از محصولات خاص برای فصل‌های مختلف بهتر است. در فصل زمستان، محصولات شما باید مرطوب کننده و آبرسان باشند، اما در تابستان، نیازی به این نوع محصولات سنگین نخواهید داشت.